అలెప్పి – వెనిస్ అఫ్ ది ఈస్ట్

అనేకమైన సరస్సులు తో, విశ్రాంతి ని అందించే ప్రశాంతమైన ప్రదేశం కావడం వల్ల అలెప్పి కి “వెనిస్ అఫ్ ది ఈస్ట్” అనే పేరు సరిగ్గా సరిపోతుంది. మంత్ర ముగ్ధుల్ని చేసే బ్యాక్ వాటర్స్ అందాలు, ఆకుపచ్చని తివాచీ లా కనిపించే ప్రకృతిలో ని పచ్చదనం, తాటి చెట్ల మధ్యలో వంపులు తిరిగే కాలువలు పర్యాటకులలో ఉన్న సృజనాత్మకతని బయటకి తీసి వారి ఉహాశక్తి లో ని విభిన్న కోణాలను ఉత్తేజపరుస్తాయి. కేరళ ప్రణాళికలో మొదటి పట్టణమైన అలిప్పి జలమార్గాలలో పర్యాటకుల ప్రయాణించే సౌకర్యాలతో అందంగా ఆశ్చర్యచకితుల్ని చేసే విధంగా రూపుదిద్దుకుంది.

కేరళలో పడవ ఇళ్ళు
 కేరళ వెళ్ళినవారు ఖచ్చితంగా పడవ ఇళ్ళ గురించి వారి అనుభవాలను చాలా గొప్పగా చెప్పుకుంటారు. కేరళలో పడవ ఇళ్ళు మాత్రమే నీటికి  వెనుకకు వెళ్ళటం గమనించవచ్చు. రాత్రిపూట కూడా బోట్లు వద్ద ఉండవచ్చు. ప్రయాణికులు ఈ ప్రయాణాన్ని ఆస్వాదిస్తారు.  

బసవరాజ్ హోమ్బ్లి దీనిని ‘కేట్టువాల్లం’అని కూడా పిలుస్తారు. మొదట పడవ ఇళ్ళు సమీపంలోని నగరాలు మరియు దూరాన ఉన్న గ్రామాల నుండి రవాణాకు మాత్రమే ఉపయోగించేవారు. తరువాత పర్యాటకుల ప్రయాణం కొరకు మొదటగా ఈ స్థానంలోనే ప్రారంభించారు. నేడు పడవ ఇళ్ళు కేరళ పర్యాటక రంగం ఆదాయంలో ప్రధాన భాగంగా దోహదపడుతున్నాయి. మీరు అల్లెప్పేయ్,కొల్లాం,కుమరకోమ్ మరియు పూవార్ పర్యటనలో ఈ పడవ ఇళ్ళలో  ఉండవచ్చు.   ఒక పడవ యొక్క అమరిక సామాన్యంగా మీరు ఒక ఉన్నత రిసార్ట్ లగ్జరీ మరియు మీరు అంతటా చూడవచ్చు. మొత్తం నీరు మరియు కేరళ పచ్చదనం ఉన్న వెనుకకు మధ్యలో మీ ఇంటి హక్కు సౌకర్యాన్ని అందిస్తుంది. అంతే కాదు ధ్వని ఎందుకు ఉత్తేజకరమైనదిగా చేస్తుంది?   పడవ ఇళ్ళు వాటి ఆకారాలు మరియు సౌకర్యాలు మారుతుంటాయి. లగ్జరీ మరియు అన్ని రకాల బడ్జెట్ లోను పడవ ఇళ్ళు అందుబాటులో ఉంటాయి. పడవ ఇళ్ళల్లో కొన్నిరకాలు చుందన్,వెప్పు వల్లోం,ఇరుట్టుకుట్టి,చురులన్ మొదలైనవి ఉన్నాయి.   పడవ ఇళ్ళను రెయిన్బో క్రూజ్,లేక్స్&లగూన్లు,నది & కంట్రీ,రివర్ ఎస్కేప్ వంటి ప్రసిద్ధ నిర్వాహకులు నిర్వహిస్తున్నారు. ఈ డ్రీం బోట్స్ లో హాయిగా విశ్రాంతి తీసుకోవచ్చు.

అలెప్పి బీచ్

  మిగతా కోస్తా ప్రాంతాలలో కనిపించే బీచ్ ల కంటే ప్రత్యేకమైనది అలెప్పి బీచ్. నగరం నడి బొడ్డున ఉన్న ఈ బీచ్ రైల్వే స్టేషన్ నుండి ఒక కిలోమిటర్ దూరం లో ఉంది. ఒక వైపు విస్తరించిన పొడవైన తాటి చెట్లతో, ఒక వైపు దట్టంగా విస్తరించిన ఇసుకతో ఈ అరేబియన్ సముద్రం సందర్శకులకి కనువిందు చేస్తుంది.

కుటుంబ సమేతంగా లేదా బంధు మిత్రసమేతంగా విచ్చేసిన సందర్శకుల కి, సూర్యాస్తమయం కాంతికి మెరిసే ఈ నీళ్ళ అందాలు మరపురాని సాయంత్రం అనుభవాన్ని కలిగిస్తాయి. ఈ బీచ్ కి దగ్గరలో ఉన్న మరో రెండు ప్రధాన ఆకర్షణలని సందర్శించడం మరచిపోకండి. అద్భుతమైన సముద్రపు అందాలని దగ్గరగా చూడడానికి సీ వ్యూ పార్క్ నుండి బోట్ రైడ్ కి పర్యాటకులు వెళ్ళవచ్చు.
అలాగే, బర్డ్స్ ఐ వ్యూ కోసం సాధారణ రుసుముతో అలెప్పి లో ని లైట్ హౌస్ ని సందర్శించవచ్చు. ఈ బిజీ రేవు పట్టణంలో ఉన్న ప్రధాన ఆకర్షణలివి. 

అద్భుతమైన బ్యాక్ వాటర్స్ సౌందర్యాన్ని, ఆశ్చర్యచకితుల్ని చేసే ప్రకృతి యొక్క వైభవాన్ని పర్యాటకులు మనఃస్పూర్తిగా అభినందిస్తారు. బీచ్ లు, సరస్సులు మరియు ఎన్నో గొప్ప ప్రశంసలు అందుకున్న హౌస్ బోటు లు పర్యాటకులని విశేషంగా అలరిస్తాయి.

ఆకర్షించే అలెప్పి బోటు రేస్

అలెప్పి లో ప్రతి సంవత్సరం నిర్వహించబడే నెహ్రు ట్రోఫీ బోట్ రేస్ కి వివిధ ప్రాంతాలలో ఉన్న ఎన్నో బోటు క్లబ్స్ నుండిపాల్గొనడానికి ఉత్సుకత చూపిస్తారు. జవహర్ లాల్ నెహ్రు గారు ఈ ప్రాంతాన్ని సందర్శించినప్పుడు గెలుపొందిన జట్టుకి రోలింగ్ ట్రోఫీ ని బహుకరించే పద్దతిని ప్రారంభించారని అంటారు. బోటు ప్రయాణం లో ని అమితమైన ఆనందాన్ని పొందిన నెహ్రు గారు, వారి కృషిని గుర్తించేందుకు ఈ పోటిలని ప్రారంభించారు. మొదటగా నిలిచిన జట్టుయొక్క శక్తి యుక్తులని ప్రోత్సహిస్తూ ఈ ట్రోఫీ ని అందచేస్తారు. ఈ పోటీలు ప్రారంభమై అరవై సంవత్సరాలు కావస్తున్నా ఇప్పటికీ అదే ఉత్సాహం కొనసాగుతోంది. ప్రశాంత మైన నీళ్ళని ఉత్తేజపరిచి, ఆనందోత్సాహాలతో నగరాన్ని చుట్టుముట్టే ఈ పోటీలు ప్రతి సంవత్సరం ఆగష్టు నెలలో రెండో శనివారం జరుగుతాయి. జూన్ జూలై ల లో నమోదయ్యే భారీ వర్ష పాతాలు ముగియడం వల్ల ఈ సమయం కేరళ ని సందర్శించేందుకు ఉత్తమం.

పరిపూర్ణమైన ఆధ్యాత్మిక అనుభవం

ఈ ప్రాంతం లో కి అడుగిడడం ద్వారా ప్రకృతి యొక్క అందాలని ఆస్వాదించేందుకు, లౌకిక అలౌకిక అనుభవాలని సొంతం చేసుకునేందుకు ఆహ్వానం అందుకున్నట్టు చెప్పుకోవచ్చు. దేవుని సందర్సన ద్వారా ఆధ్యాత్మిక అనుభవాల ని విస్తరింపచేసే ఆలోచన కలిగిన పర్యాటకులకు ఈ ప్రాంతం నిరుత్సాహపరచదు. అమ్బలపుజ్హ శ్రీ కృష్ణ టెంపుల్, ముల్లక్కల్ రాజేశ్వరి టెంపుల్, చేట్టికులంగర భగవతి టెంపుల్, మన్నరసల శ్రీ నాగరాజా టెంపుల్ మరియు ఎదతు చర్చ్, సెయింట్ ఆండ్రూస్ చర్చ్, సెయింట్ సెబాస్టియన్స్ చర్చ్, చంపకులం చర్చ్ వంటి ప్రాచుర్యం పొందిన వివిధ ఆధ్యాత్మిక కేంద్రాలు ఈ ప్రాంతంలో ఉన్నాయి. దక్షిణ భారత దేశంలో క్రైస్తవమత విస్తరణ కై సెయింట్ థామస్ సందర్శించిన ప్రదేశాలలో అలెప్పి ఒకటి. బౌద్దమతం యొక్క రాకతో మిగిలిన వాటిని సంరక్షించే కేరళ ప్రయత్నాన్ని మెచ్చుకొనక ఆగలేము. బుద్దుడి కాలం నుండే ఈ మతం కేరళలో తన ప్రభావాన్ని వ్యాప్తి చేయడం ప్రారంభించింది. ఈ మతం యొక్క గత వైభావాలకి సంబంధించిన వి ఏమీ కనుపడక పోయినా అలెప్పి నగరంలో జాగ్రత్తగా సంరక్షింపబడుతున్న బుద్ధుడి విగ్రహం( కరుమది కుట్టాన్) నుండి కొంత మేరకు సంగ్రహావలోకనం చేసుకోవచ్చు.

అమ్బలపుజ్హ శ్రీ కృష్ణ టెంపుల్
క్రీ.శ.790 లో చెంబకస్సేర్రి పూరడం తిరునల్ దేవనరయనన్ తంపురాన్ చేత నిర్మించబడిన అమ్బలపుజ్హ శ్రీ కృష్ణ మందిరం ప్రాచీన సంస్కృతికి చిహ్నం. ఇక్కడ కొలువుండే దేవుడు పార్థసారధి. సాంప్రదాయ యోధుడి రూపంలో కొలువుండే పార్ధసారధుడు ఒక చేతిలో శంఖం, ఒక చేతిలో కొరడాతో భక్తులకి దర్సనమిస్తాడు. శంఖం, విష్ణుమూర్తి అన్ని ప్రధాన అవతారలో తరచుగా కనపడుతుంది.   కృష్ణా టెంపుల్ లో ఉన్న ప్రత్యేకత కోరడాని ఆయుధంగా కలిగి ఉన్న దేవుడు. గురువాయురప్పన్ కి ఈ గుడికి పురాణ సంబంధమైన అనుసంధానం ఉంది. ఈ గుడిని ప్రతి రోజు క్రమం తప్పకుండా గురువాయురప్పన్ సందర్శిస్తాడని నమ్మకం. పాలతో ప్రత్యేకంగా తయారు చేసిన నైవేద్యాన్ని స్వామి స్వీకరించడానికి ప్రతి రోజు విచ్చేస్తారని నమ్మకం.   స్వామి వారిని ప్రతిష్టించిన సందర్భాన్ని గుర్తు చేసుకుంటూ ప్రతి సంవత్సరం అమ్బలపుజ్హ గుడిలో పండుగని జరుపుకుంటారు. ఆరట్టు అనే మరొక ప్రధానమైన పండుగని కూడా ప్రతి సంవత్సరం ఇక్కడ జరుపుకుంటారు.

కనువిందు చేసే రంగులమయం ఇక్కడి ప్రకృతి సౌందర్యం అల్లెప్పి లో పతిరమన్నాల్ తప్పక సందర్శించవలసిన ప్రాంతం. బ్రోచర్ ల లో కూడా ఈ ద్వీపం గురించి వర్ణించలేనంత అందం ఈ ప్రాంతం సొంతం. విభిన్న జాతుల అరుదైన వలస పక్షులకి స్థావరం పతిరమన్నాల్. కేరళలో ని మిగతా ప్రాంత సందర్శన ల ని మించిన అనుభూతి ఈ పతిరమన్నాల్ పర్యటన అందిస్తుంది.

పతిరమన్నాల్
 పతిరమన్నాల్ ని ఒక కలల లోకంగా పరిగణించవచ్చు. అద్భుతమైన సౌందర్యాన్ని సొంతం చేసుకున్న ఈ చిన్న ద్వీపానికి బోటు ద్వారా మాత్రమే చేరగలుగుతాము. రోజు వారి హడావిడి పట్టణ జీవితం నుండి కొంత విరామం తీసుకుని తిరిగి ఉత్తేజాన్ని పొందాలనుకునే వారు ఈ పతిరమన్నాల్ ప్రాంతాన్ని సందర్శించవలసిందే.   ఈ ప్రాంతం ఉన్న ప్రకృతి సౌందర్యాన్ని ఆస్వాదించే గుణాన్ని మరింత పెంపొందిస్తుంది. అంతే కాదు,సూర్యోదయం సూర్యాస్తమయం ఇక్కడ నుండి వీక్షించడం ద్వారా అమితమైన ఆశ్చర్యానుభుతులని పొందుతారు. బ్యాక్ వాటర్స్ ప్రయాణం నుండి మధ్య దారిలో ఈ ద్వీపం ఉంటుంది. పట్టాణ ప్రాంతం లో ని ధ్వనులు మరియు హడావిడి వాతావరణం నుండి విరామం పొందడానికి విచ్చేసిన పర్యాటకులకి ఈ వెంబనద్ సరస్సు, పరిసరాల్లో అందమైన పచ్చటి ప్రకృతి ఏంతో ఆహ్లాదాన్ని కలిగిస్తాయి. వందలాది స్థానిక మరియు అరుదైన వలస పక్షులకి ఈ ప్రాంతం స్థావరం. పక్షుల కువకువలు ప్రతి రోజు ఉదయం నుండి సాయంత్రం వరకు మిమ్మల్ని పలకరిస్తూ అంతర్గత శాంతి కి తోడ్పడుతాయి.   సాహసాలని ఇష్టపడే పర్యాటకులకి పక్షులని తిలకించడం మరింత గొప్పగా మరే అనుభూతి. ఈ ద్వీపం అలెప్పి నుండి 13 కిలో మీటర్ల దూరంలో ఉంది. పడవల ద్వారా అరగంటలో ఈ ప్రాంతాన్ని చేరుకోవచ్చు. 

వెంబనాడ్ సరస్సుపైన ఉన్న మనితప్పుర ద్వీపం నుండి కనిపించే అలెప్పి లో ని అద్బుతమైన ప్రకృతి దృశ్యాలు పర్యాటకులని అమితంగా ఆకర్షిస్తాయి. ఆశ్చర్యానుభుతులలో చిక్కుకుపోయి ‘రైస్ బౌల్ అఫ్ కేరళ’ ని సందర్శించడం పర్యాటకులు మర్చిపోకూడదు. ఈ గ్రామీణ ప్రాంతం లో ఉండే ఆకుపచ్చని పంట పొలాలు, విస్తారం గా పండే వరి పొలాలు వంటివి సందర్శించడం ద్వారా దేవుని యొక్క స్వంత ప్రదేశం అనబడే ఈ కేరళ ప్రకృతి సౌందర్యాన్ని ఆస్వాదించండి.  

అలెప్పి ని ఎప్పుడు సందర్సించాలి? నవెంబర్ నుండి ఫిబ్రవరి వరకు అలెప్పి ని సందర్శించేందుకు ఉత్తమ సమయం. అలెప్పి కి రైలు, బస్సు లేదా వాయు మార్గం ద్వారా చేరే సదుపాయం కలదు. ఈ నగరంలో విమానాశ్రయం లేనందువల్ల సమీపంలో ఉన్న కొచ్చి విమానాశ్రయాన్ని ఆశ్రయించవలసి వస్తుంది. దేశంలో ని ఎన్నో ప్రధాన నగరాల నుండి ఈ ప్రాంతానికి రైళ్ళు, బస్సులు అందుబాటులో కలవు. ఈ ప్రాంతానికి తగిలే జాతీయ రహదారి ద్వారా రాష్ట్రం లో ని వివిధ నగరాలకి రాకపోకలు సులువుగా జరుగుతాయి.

ఇతిహాసాలు, పురాణాలూ, కథలు
రాజులు రాణుల కాలానికి సంబంధించిన చారిత్రక ఇతిహాసాలు, అందమైన కథలు తెలుసుకోవాలనే ఉత్సుకత కలిగిన పర్యాటకులు ఖచ్చితంగా పాండవన్ రాక్ మరియు కృష్ణాపురం పాలస్ ని సందర్శించి తీరవలసిందే. ‘పాండవులు ‘ నుండి పాండవన్ రాక్ అనే పేరు వచ్చింది. రాజ్యం నుండి పాండవులు బహిష్కరింపబడిన తర్వాత పాండవులు ఒక గుహలో ఆశ్రయం పొందారని నమ్మకం. ఈ విషయాల పై ఆసక్తి కలిగిన వారు తప్పక సందర్శించవలసిన ప్రాంతం ఇది. పురాణ వృత్తాంతాలకి ఈ కృష్ణాపురం పాలస్ ఒక వేదిక. ఈ పాలస్ లో త్రావనోర్ ని పాలించిన అనిజ్హం తిరునల్ మార్తాండ వర్మ నివసించేవారు. 18 వ శతాబ్దంలో నిర్మింపబడిన ఈ పాలస్ ని ఆ తరువాత ఎన్నో సార్లు పునర్నిర్మించారు. ప్రస్తుతం ఈ పాలస్ యొక్క సంరక్షణ కేరళ పురావస్తు శాఖ తీసుకుంది.

About Kerala Houseboat

Kerala backwater and houseboat is as famous as this god’s own country and everyone want to include houseboat while selecting the Kerala tour for them. But do you know about some interesting facts & information about Kerala backwater? Here you go!

When there was no road interconnecting different part of Kerala especially Alleppey, Kumarakom and other places which are surrounded by canals and rivers then the only option of transporting goods and materials from one place to another place is by big wooden boats. These big wooden boats are famously known as Kettuvallams. In Malayalam language Kettu means Knot and Vallam means Boat. These boats were constructed by joining special wooden plackets side by side by coir. These big kettuvallams are manned & driven by two or three people with long bamboo poles who also used to live in the boat when traveling from one place to another place. They used to cook their own foods in the boat and have a place to sleep in the night.

When there were road constructed in the low lying areas and people used to travel by road and these goods and materials is being transported by road then these big boats become idle. At the same time Kerala tourism was also growing and there was plenty of opportunity. By the initiative of Govt and some private parties, these boats were modernized and become houseboats.

But a time come when most of these wooden boats got transformed into Houseboats, need arise to construct boats for houseboats. Due to its huge expenditure for annual maintenance, alternative options like steel boats and fiber boats are become common.

Due to overcrowding of houseboats in Aleppey and Vembanadu Lake, the Govt has put a cap on new constructed houseboats from 01 Jan 2015.

Facilities in Kerala Houseboats.

Facilities provided in the houseboat depend up which category boat you are booking. Basically there are three types of category of the boat available. Dlx (basic category), Premium, Luxury, Ultra luxury etc are the category of the boats. Below are the basic facilities available in a Dlx houseboat.

· AC Bed room with attached bathroom.

· Hot water facility – Most of the dlx houseboat does not provide this facility. If requested, these are being provided in a bucket. But there are few houseboat owners even provide hot water facility in dlx boat also.

· Toiletries – Towel, soap, toilet roll, napkin.

· Front open lobby lobby with sofa, comfortable seating etc.

· Dining table and TV is being provided in the front lobby. But some of the houseboat even provide a separate dining room.

· Top floor – Some of the houseboats have top floor where the view is good. But all the houseboats irrespective of category, does not provide this facility.

· Full board basis. Starting from welcome drink, lunch, evening coffee /tea, snacks, dinner and next day B/F 2 bottles of mineral water etc are provided.

· All houseboats have a fixed menu, which is being prepared according to your choice whether its veg, non veg or jain food.

· In house movie with TV and music system.

· Local fishing road.

· All houseboats have one driver, cook and an assistant for your service.

· Time pass items like chess board, carom board etc are also provided.

· Jacuzi and bath tub – in some of the boats these facilities are also provided.

Above is a luxury houseboat lobby.

What makes Houseboats so attractive?

Unlike hotels, where the guest is staying and taking their taxi for sightseeing, once a guest is checked in houseboat at 12pm, it makes a cruise through the backwaters, canals and rivers. One can experience the greenery on the both side of the canal or river, how the people live, how they use the river and canals in their daily life, fleet of ducks, green paddy fields, and local product selling cannoning boats – all these make a new experience for the guests.

Houseboats become an unavoidable part of Kerala tour packages because this houseboat experience is beyond imagination. This is one of the best places where guests can relax and make sightseeing and learn about Kerala culture.

Houseboat License & Insurance

Houseboat license and periodical inspection is being carried out by officials of Kerala Ports. They inspect the boat every year and issue fitness certificate. To issue fitness certificate, the boat should have obtained a valid certificate from pollution control board, insurance which covers boat, passengers and staff etc.

Classification of houseboats.

Since after the houseboat holidays become most sought after destination among international and domestic guests visiting Kerala, the number of houseboat operated in Kerala backwater increased dramatically. All the houseboats owned and operated in the backwaters are private ltd companies or individual owners. To ensure quality, Govt has implemented some basic criteria so that certain standard of the boats should maintain. During the yr 2000 the Govt has classified the houseboat basically into two classes. Gold star and Silver star (basic category). The proposal could not improve much on the standards as the conditions put forward by the Govt was basic and the new generation boats was much better than what the Govt asked to maintain. Just for example, one of the condition to get Gold Star is “minimum width of the bed room should be 7ft. The new generation houseboat bed room size is minimum 2ft width. At present the classification of the houseboats are not mandatory to get license.

Now days the ownership of respective companies or group make their own classification making Deluxe, Luxury, and Premium etc. In some companies the basic category is Deluxe, then premium and high end is branded as Luxury.

Houseboat Trip Time, Check in and Check out time.

Generally, Houseboat check in time is 12 P.M and check out is next day 09:00 Hrs. Some agencies allow check out at 09:30 Hrs. The check in and check out time is strictly maintained due to every day booking of boats. Since most of the booking of houseboats is exclusive private boats, the boat is supposed to be ready for check in at 12 P.M for the guests. In case of delayed checkout of previous guests, further check in will be delayed, and this may lead to complaints. Therefore, late check out from houseboat will not be allowed by respective agencies.

Houseboat cruise time is from 12:00 Hrs to 17:30 Hrs with 1 hr lunch break. The boat will be hankered or stationary from 17:30 Hrs till next day 07:30 Hrs. Next day it starts at 07:30 Hrs and stop at 09:00 Hrs. There may be 30 minutes plus and minus depend upon different houseboat agencies.

above is a luxury houseboat bedroom

Why the Houseboat stop at 17:30 Hrs?

There are many people living on the banks of Vembanadu Lake, Alleppey canals and backwaters who depend on fishing for their livelihood. These fishermen are allowed to spread their fishing nets around the time of sunset and remove the same from the water by next day early morning. In case if the houseboat is operated, the fishing nets will be damaged which make huge loss for the poor fisherman community. There are instances where the fisherman asks for compensation which goes upto Rs 20000. Since the houseboat owners are not ready to give the compensation, Govt had imposed strict regulation for operational timing of houseboats.

Why ac not working during day time?

The houseboat is built in such a way that the guests should enjoy the stay and enjoy the natural beauty of the backwaters of Kerala. As mentioned earlier, the houseboat has a lobby in front of the boat which is having relaxing chairs, sun deck and a dining table. When the houseboat makes a cruise from 12:00 Hrs to 17:30 Hrs, this is the only time the guest can enjoy & feel the natural beauty of Kerala backwaters. When it stops at 17:30 Hrs or 18:00 Hrs, the guest does not have more options except to use the bed room, watch a movie etc. Since most of the time the guest is sitting in the lobby and watching the scenic beauty of Kerala backwaters, AC is being provided in the bed room after the dinner. This is the procedure adopts by all the boats. There are few exceptions on this which is given below.

Since there are more requirements for good boats and facility by the guests, some of the agencies started constructing modern houseboats which have partial or full glass cover in the lobby. This partial or full glass cover in the lobby can provide full time air conditioning. These kind of boats will also protect from insects and mosquito after the sun set. Some of the agencies are also branding their boats are premium and giving full time ac in the bed room. But guests who are looking for a full time ac houseboat should ensure that the boat is fully glass covered. It is not worth to take a boat which is charging money for full time ac and ac is being provided in the bed room.

What is the Food Available in Houseboat?

The best part of houseboat experience is authentic Kerala food specially prepared for the guest in houseboat itself. Except few professional houseboat operators none of other houseboats provide Chinese and continental menu. Below is the common menu followed by all the houseboats in Aleppey.

Welcome Drink – Tender coconut or lemon juice or fruit juice.

Lunch – Veg – Sambar, Aviyal, Thoran, veg fry, salad, curd, pickle, pappad etc

Non veg – Karimeen Fish Fry 1 each piece

Evening – Coffee / Tea and snacks. Mainly banana fry as snack.

Dinner – Chicken Curry, white rice, Chapati, Cauliflower Manchurian.

Veg – Dal Fry and mix veg kurma or Paneer with mutter or Alu.

B/F – Dosa or Iddly with Chutney and sambar with coffee or tea.

Though this is a common menu followed by the houseboat operators, you can always request for some changes or add extra food with additional costs. Just for example – Keralite use boiled rice and coconut oil which may not suitable for those from outside Kerala. In this case you can request them to use sunflower oil and basmati rice instead of big boiled rice. When a Luxury houseboat is booked especially from big operators like Spice Route, Blue Jelly, Lakes and Lagoon, Lake View houseboat, they have a different menu followed. You can always ask for a menu list before confirming the booking.

Kerala Sadya Kerala Sadya is a grand lunch or dinner served on special occasions like Hindu marriage, Onam etc. This is being served in banana leaf and its pure veg. On special requests this Kerala sadya is available in Houseboat with extra costs.

Above is a washroom in a luxury houseboat

What is a Private Houseboat and Sharing Houseboat?

Most of the guests book a houseboat for themselves ie a private boat for their stay and backwater trip. Since houseboat stay is very expensive compare to hotel stay and the fact that availability is much less than requirement, some of the houseboat operators who have more than 3 or 4 rooms in a single boat start giving on sharing with other guests. That means, if a 4 or 5 bed room houseboat is given as sharing basis, each couple will get separate rooms with attached bathroom in one houseboat. They can share common lobby, dining area, top floor, sun deck etc, this is called a sharing houseboat.

There is considerable reduction in prices of sharing houseboat than private houseboat. For example a private single houseboat is Rs 7000 or Rs 8000 where as you will get a sharing boat for Rs 3500 onwards. Though there is considerable price saving in case of sharing houseboats, it creates more problems than comfort.

Main problems about sharing boats are below :

  1. Most of the sharing houseboats have more than 3 rooms in one boat. That means, three or four different couple, who does not know each other, is going to stay in one boat.
  2. Lobby in the houseboat is the main area where guests used to sit and have relaxing sightseeing. Most of the houseboats dining table is also placed in the lobby. In this case, one lobby and dining table is being shared by unknown three different couples. Naturally there will be a problem since three unknown couples sharing a common dining table.
  3. Proper check in is a problem. Suppose one couple is staying in Alleppey and he is ready for check in at 12 P.M, but other one couple is coming from Kovalam and reaching at 13:00 Hrs only. In this case the boat start at 12 P.M, cruise for 40 mins and then come back to jetty to receive the guest at 13:00 Hrs. In case the third couple is coming from Munnar and he got delayed and reaching only at 15:00 Hrs, then either the boat need to wait till 15:00 Hrs or make some sightseeing and come back to jetty to receive other couple. The ultimate result is loss of sightseeing and visiting good places for which you are paying the money.
  4. If someone wants to have an early check out, the boat needs to be placed where road access is there. Normally a boat start moving and having sightseeing in different canals and stay overnight in a village area and come back to main land for check out.
  5. Security problems. Since these different couples joining together for an overnight stay, in case of any theft or any other problem faced by the guests, the boat staff may not be able to interfere.
  6. Always veg food will be a problem. Pl note, out of 3 couples, in case two is jain or pure veg and other couple is non veg, everything is cooked in the same small kitchen. Who knows that utensils are being used to cook veg and non veg simultaneously?

How to identify a sharing houseboat booking? In case if you are choosing a travel agent to book the houseboat, it may clearly mentioned that you need a private houseboat and not sharing. But if you book with an online travel portal, it is very difficult to identify whether it’s private or sharing.

Our recommendation – Your vacation is planned many days and weeks ahead and looks for a comfortable, memorable and enjoyable trip. Do not spoil your enjoyment or vacation against a few thousand rupees. It is highly recommended to go for a private boat or stay in a resort, rather than book a sharing houseboat against a small saving.

Above is a top floor in a Luxury Houseboat. See the view.

How to choose the family pack for the houseboat? When a travel with his family – like husband, wife and 2 grown up children, expenditure for single bed room house boat will increase many fold. Secondly putting two extra bed in one room houseboat is difficult due to space problems. See below details

· Average price of 1 bed room houseboat during season will cost approx Rs 8000. An extra bed cost Rs 1000.

· In the above case, 1 room and 2 extra beds – the total cost will go up by Rs 10000. But you can get a 2 bed room houseboat at a starting price of Rs 11000.

What you need to bring while staying in houseboat.

Below are the few items you can bring during your trip in houseboat.

1. Your favorite music, songs or movie in a pen drive. Most of the houseboats have DVD player or TV which compatible with pen drive.

2. Mosquito repellent – most of the deluxe boats is front open and prone to mosquitoes and insects.

3. Bring sufficient quantity of bear. Purchasing this through the boat staff is more expensive.

4. In case you want have liquor on board, bring your own brand. First of every month in Kerala is a dry day so; ensure you have your stuff with you.

5. Fewer luggages. Try not to carry unnecessary baggage in the houseboat for comfort.

6. Baby coat – most of the boat does not have this facility.

Why you need a Good Houseboat?

As we all know, houseboat is not a hotel or resorts and have many limitations while staying in the boat. These are:-

· Limited space availability either in bed room or in the lobby compared to a hotel or resort.

· There is nothing to do after 6pm to 7am, but when you stay in a hotel, you may have enough space to walk around.

· Except in luxury segment, the AC is provided only after the dinner where as you will get a full time ac in a hotel or resort.

Below are the 5 important things as to why you need a good house boat.

· Most of the tourist visiting Kerala would like to go for maximum available sightseeing places in each destination they stay. That means, most of the tourist use hotel to stay overnight except in few cases where they want to relax without any sightseeing trips. But in case of houseboat, you are staying almost 22hrs in the houseboat and the boat takes you for all the sightseeing.

· Mosquitoes and insects are common in all these backwaters. A glass covered or at least partially covered boat is required, which is not available in deluxe segment.

· Except for hand full of professional houseboat operators, all other boats lack quality in deluxe houseboats segment whether in bed sheets/towels, toilet cleaning etc.

· Except for a hand full of professional houseboat operators, not a single houseboat whether in Deluxe or Premium segment give duet with duet cover in the bed room. All they provide either a woolen shawl or a woolen shawl with a bed sheet under the woolen shawl. This will be the dirtiest item in a boat as its being used by many guests. But if you book a professional houseboat, you will get all these in place without any request.

What are the Houseboat Tour Packages Available?

Generally houseboat is being hired by guest for their private use and to experience the beautiful backwaters of Kerala. A tourist can choose either of the tour packages available in houseboat.

1. Overnight stay in Houseboat. Check in at 12pm and check out next day at 0900hrs with sightseeing including full board is the first option available. A minimum of 1 night and maximum number of nights as per the tourist wishes is the best overnight stay package in Houseboat.

2. Day Trip in Houseboat. Few hrs day tour or day trip in houseboat is the another package available with lunch and refreshment included or excluded. This is for those looking for a houseboat experience with little backwater sightseeing. In this package one can choose minimum 3hrs and maximum 6 – 7hrs backwater trip with lunch and refreshments included.

Should I go for a Day Trip or Night Stay in Houseboat?

We need to understand the Day trip and Night stay in a boat, before comparing the prices, value for money etc. Having decided to experience Aleppey backwaters in Houseboat, now its time to decide whether a few hrs day trip or an overnight stay is worth.

Overnight or 22hrs package. Normal Check in for an overnight houseboat trip is at 12pm or 1130am. It used to stop for an hour lunch and then finally halting at 1730hrs or 1800hrs (depend on the operator). In this case the houseboat has a trip of 4.5hrs during the day. Next day all the houseboats give minimum an hour ride, making a total of 5.5hrs or 6hrs trip. The added advantage is the dinner included in the trip. Usually a single couple private houseboat will get at Rs 7500, 2 room houseboat at Rs 6000 per couple.

Day trip of 6hrs trip. Usually a 6hr houseboat trip with Lunch and evening refreshments, couple private boat will get at Rs 8000 for 2 adults, in case of 4 adults, it will cost 5000 per couple(during the season). When compare the above, Day trip is always expensive as one need to pay extra money to hotel also to stay for an overnight in Aleppey.

Cheapest Houseboat in Kerala

There is no such houseboat called cheapest houseboats in Kerala. To operate a houseboat it needs huge expense like diesel, petrol for generator, salary and allowance for three staff on board, food for the staff & guest etc. A houseboat needs an annual maintenance of minimum 1.5 lakhs depend on the size of the boat. Therefore, if any tour agency offering a cheapest houseboat, or claim to have “best rate”, the guest should know that he will be compromising on the below.

1. Cruise by houseboat. The boat operators used to drive the boat very slowly to reduce the diesel consumption. It does really affect the cruise route and sightseeing.

2. It stops for more than 2hrs in the pretext of lunch break.

3. No filtered water is being provided in the boat. Except cooking, water for all other purpose is being used from the lake or canal itself.

4. It stops some unauthorized place to take power for the boat.

5. Qualities of bed sheets, pillow, maintenance of boat etc are all compromised.

6. No quilt with bed covers in bed room. Just one blanket is being provided for repeated guests.

7. No toiletries provided in the washroom.

8. Just one towel is provided for a couple.

Its always better to book a houseboat with a local operator or a travel agency with a high rating of Trip Advisor to get a good service and a good boat.

%d bloggers like this: