పెట్రోలియం ఇంజనీరింగ్

పెట్రోలియం ఇంజనీరింగ్ అనేది సైన్స్లో ఒక విభాగం. ఇది భూగర్భంలోని ముడిచమురు, సహజ వాయువు అన్వేషణతో పాటు, వెలికితీయడంపై అధ్యయనం చేస్తుంది.

 

గత కొన్నేళ్లుగా ప్రపంచ వ్యాప్తంగా శిలాజ ఇంధన వనరుల వినియోగం విపరీతంగా పెరిగింది. వీటిల్లో పెట్రోలియం ముందు వరుసలో నిలుస్తుంది. పెట్రోలియం నిల్వలను వెతికి, వెలికి తీసే నిపుణులే.. పెట్రోలియం ఇంజనీర్లు. ఇంటర్మీడియెట్ తర్వాత పెట్రోలియం ఇంజనీరింగ్ కోర్సులో చేరొచ్చు. దేశంలోని పలు యూనివర్సిటీలు, ఇన్స్టిట్యూట్లు ఈ కోర్సును అందిస్తున్నాయి. ఈ నేపథ్యంలో.. పెట్రోలియం ఇంజనీరింగ్ కోర్సు ప్రత్యేకతలు, కెరీర్ అవకాశాలపై ప్రత్యేక కథనం..
ఎన్నో విభాగాలు
 • పెట్రోలియం రంగంలో అంతర్జాతీయంగా పెట్టుబడులు పెరగడంతో ఈ విభాగంలో నిపుణులకు డిమాండ్ అనివార్యమైంది. ప్రభుత్వరంగ సంస్థలు సైతం ప్రైవేటు భాగస్వామ్యంతో చమురు ఉత్పత్తులను వెలికి తీసేందుకు ప్రయత్నిస్తున్నాయి. పెట్రోలియం ఇంజనీరింగ్కు జియోఫిజిక్స్, పెట్రోలియం జియాలజీ, ఫార్మేషన్ ఎవల్యూషన్, డ్రిల్లింగ్, ఎకానమిక్స్, రిజర్వాయర్ సిమ్యులేషన్, రిజర్వాయర్ ఇంజనీరింగ్ వంటి వాటిపై విజ్ఞానం చాలా అవసరం. పెట్రోలియం ఇంజనీరింగ్ రంగంలో.. రిజర్వాయర్ ఇంజనీర్లు.. చమురు, సహజ వాయువు ఉత్పత్తిని పెంచడంపై పనిచేస్తారు. అలాగే డ్రిల్లింగ్ ఇంజనీర్లు.. ఆయిల్ డ్రిల్లింగ్ సాంకేతిక అంశాలను పర్యవేక్షిస్తారు. అదేవిధంగా ప్రొడక్షన్ ఇంజనీర్లు.. రిజర్వాయర్స్, వెల్స్(బావుల) మధ్య సమన్వయం సాధించే ప్రయత్నం చేస్తారు.

కోర్సులు

 • బీటెక్/బీఈ–పెట్రోలియం ఇంజనీరింగ్
 • బీటెక్–పెట్రో కెమికల్ ఇంజనీరింగ్
 • బీటెక్–అప్లయిడ్ పెట్రోలియం ఇంజనీరింగ్
 • బీటెక్–పెట్రోలియం రిఫైనరీ ఇంజనీరింగ్
 • బీటెక్–పెట్రోలియం రిజర్వాయర్ అండ్ ప్రొడక్షన్ ఇంజనీరింగ్.
 • ఇవన్నీ నాలుగేళ్ల కాలపరిమితి గల అండర్ గ్రాడ్యుయేట్ కోర్సులు. ఈ యూజీ కోర్సులు పూర్తిచేసినవారు తమ ఆసక్తిని బట్టి రెండేళ్ల పోస్టు గ్రాడ్యుయేట్(పీజీ) కోర్సుల్లో చేరొచ్చు.

పీజీ కోర్సులు

 • ఎంటెక్/ఎంఈ– పెట్రోలియం ఎక్స్ప్లోరేషన్
 • ఎంటెక్– పెట్రోలియం రిఫైనరీ ఇంజనీరింగ్
 • ఎంటెక్– పెట్రోలియం రిఫైనింగ్ అండ్ పెట్రో కెమికల్ ఇంజనీరింగ్
 • ఐదేళ్ల కాలపరిమితి గల ఇంటిగ్రేటెడ్ డ్యూయల్ డిగ్రీ బీటెక్+ఎంటెక్ పెట్రోలియం ఇంజనీరింగ్ కోర్సును పలు యూనివర్సిటీలు అందిస్తున్నాయి.
అర్హతలుపెట్రోలియం రంగంలో అవకాశాల దృష్ట్యా పెట్రోలియం ఇంజనీరింగ్ కోర్సుల్లో చేరుతున్న విద్యార్థుల సంఖ్య ఎక్కువవుతోంది. అయినా డిమాండ్కు తగ్గ స్థాయిలో నిపుణులు దొరకడం లేదు. దీంతో కోర్సు పూర్తి చేసిన దాదాపు ప్రతి ఒక్కరూ మంచి అవకాశాలు దక్కించుకుంటున్నారు. అండర్ గ్రాడ్యుయేట్ కోర్సుల్లో చేరేందుకు ఇంటర్మీడియెట్(ఎంపీసీ) 60శాతం మార్కులతో ఉత్తీర్ణులైన వారు అర్హులు. సంబంధిత ప్రవేశ పరీక్షల్లో ర్యాంక్ ఆధారంగా ఆయా ఇన్స్టిట్యూట్స్/ యూనివర్సిటీలు/కాలేజీల్లో బీటెక్/బీఈలో చేరవచ్చు. పీజీ స్థాయి కోర్సుల్లో గేట్ స్కోర్ ఆధారంగా ప్రవేశం లభిస్తుంది. కొన్ని ఇన్స్టిట్యూట్స్ ప్రత్యేకంగా ఎంట్రన్స్ టెస్ట్ నిర్వహించి చేర్చుకుంటున్నాయి. డెహ్రాడూన్లోని యూనివర్సిటీ ఆఫ్ పెట్రోలియం అండ్ ఎనర్జీ స్టడీస్లో ‘యూపీఈఎస్ఈఏటీ’ ద్వారా ప్రవేశం పొందొచ్చు.
కోర్సులు అందిస్తున్న విద్యా సంస్థలు
పెట్రోలియం ఇంజనీరింగ్ కోర్సులను దేశంలో పేరున్న పలు విద్యాసంస్థలు అందిస్తున్నాయి. వీటిల్లో కొన్ని ఇన్స్టిట్యూట్స్ యూజీ స్థాయిలో కోర్సులను అందిస్తే.. మరికొన్ని పీజీ స్థాయిలో పెట్రోలియం ఇంజనీరింగ్ స్పెషలైజేషన్లో ప్రవేశం కల్పిస్తున్నాయి. అవి.. »
 • ఐఐటీ–బాంబే
 • ఐఐటీ–మద్రాస్
 • ఇండియన్ స్కూల్ ఆఫ్ మైన్స్–ధన్బాద్
 • యూనివర్సిటీ ఆఫ్ పెట్రోలియం అండ్ ఎనర్జీ స్టడీస్(యూపీఈఎస్)–డెహ్రాడూన్
 • ఇండియన్ ఇన్స్టిట్యూట్ ఆఫ్ పెట్రోలియం అండ్ ఎనర్జీ–విశాఖపట్నం
 • జేఎన్టీయూ–కాకినాడ
 • పండిట్ దీన్దయాళ్ పెట్రోలియం యూనివర్సిటీ–గాంధీనగర్
 • దిబ్రూగర్ యూనివర్సిటీ
 • అలీఘర్ ముస్లిం యూనివర్సిటీ–యూపీ
 • అన్నా యూనివర్సిటీ– చెన్నై.
ఉద్యోగాలు
పెట్రోలియం ఇంజనీరింగ్ కోర్సులు పూర్తిచేసిన అభ్యర్థులకు » డ్రిల్లింగ్ ఇంజనీర్ » ప్రొడక్షన్ ఇంజనీర్ » చీఫ్ పెట్రోలియం ఇంజనీర్ » రిజర్వాయర్ ఇంజనీర్ వంటి ఉద్యోగాలు లభిస్తాయి. వీరు ఆన్ షోర్, ఆఫ్ షోర్లో పనిచేయాల్సి ఉంటుంది. వీరు భూమి నుంచి, సముద్రంలో నుంచి చమురును సమర్థవంతంగా వెలికి తీస్తారు. అవసరానికి తగ్గట్టు ఆయిల్ ఫీల్డ్ పరికరాలను తయారు చేయడం, వాటిని సక్రమంగా పనిచేసేలా చూడడం వీరి బాధ్యత. హైడ్రోకార్బన్లను వెలికి తీసేందుకు అవసరమైన మార్గాలను అన్వేషిస్తారు.
కంపెనీలు….పెట్రోలియం ఇంజనీరింగ్లో గ్రాడ్యుయేషన్ చేసినవారికి ప్రపంచ వ్యాప్తంగా అవకాశాలు అపారం. దేశీయంగా ఓఎన్జీసీ, హెచ్పీసీఎల్, బీపీసీఎల్, ఐఓసీఎల్, చెన్నై పెట్రోలియం కార్పొరేషన్ లిమిటెడ్(సీపీసీఎల్), గ్యాస్ అథారిటీ ఆఫ్ ఇండియా(గెయిల్), హిందుస్థాన్ ఆయిల్ ఎక్స్ప్లోరేషన్ కంపెనీ(హెచ్ఓఈసీ), ఎస్సార్ ఆయిల్, రిలయన్స్ గ్యాస్తోపాటు అంతర్జాతీయ కంపెనీల్లో సైతం కొలువులు సొంతం చేసుకోవచ్చు.
మంచి వేతనాలు..పెట్రోలియం ఇంజనీరింగ్ కోర్సులను పూర్తిచేసుకున్న అభ్యర్థులు ఆయా విభాగాల్లో ఆకర్షణీయమైన వేతనాలు అందుకుంటారు. దేశీయ సంస్థల్లో ఏడాదికి కనీస వేతనం రూ.7 లక్షల వరకూ ఉంటోంది. అంతర్జాతీయ కంపెనీల తరఫున విదేశాల్లో పనిచేస్తే మరింత మెరుగైన వేతనం లభిస్తుంది.

Petroleum engineering is a discipline of engineering in which knowledge of mathematics, physics, chemistry, earth sciences and basic concepts of all engineering sciences gained by study is applied with judgment to the exploration, development and production of petroleum and natural gas.

 

It is concerned with the subsurface activities related to the exploration and production of hydrocarbons, which can be either crude oil or natural gas. These activities fall within the upstream sector of petroleum and natural gas industry.

The Society of Petroleum Engineers (SPE) is the largest professional society for petroleum engineers and publishes much information concerning the industry. Oil and Gas Journal also publishes latest information on petroleum industry.
The educational objectives of the branch of petroleum engineering are to provide students with
 • a broad knowledge of the principles of petroleum engineering and their application;
  the knowledge and skills required to design and analyze petroleum engineering problems, taking into account, safety, environmental and societal impacts;
 • the skills necessary to perform in the multi-disciplinary environment of the 21st century;
 • appreciation for the value of continuing professional development in maintaining their professional competence;
 • preparedness to succeed in their professional careers, whether they pursue graduate studies or enter the work force in industry, academia or government.
Eligibility for admission into colleges in Andhra PradeshThe candidate seeking admission into B.Tech. Course shall have passed the Intermediate Examination of AP State Intermediate Board of Education or equivalent examination with Maths, Physics and Chemistry as main subjects and must have secured a valid rank in the EAMCET conducted by APSCHE.

Course AnalysisThe first two years of the 4-year B. Tech. curriculum covers courses in English, Mathematics, Physics, Chemistry, principles of Civil, Electrical, Electronics and Mechanical engineering, Computer Programming, General Geology, Petroleum Geology, Fluid Mechanics, Chemical Process Calculations, Heat Transfer, Thermodynamics, Materials Science etc. supported by relevant laboratory courses. The last two years of study deals with core petroleum engineering subjects, exploration, well logging, drilling technology, well completions & well testing, Petroleum Reservoir Engineering, Petroleum Production Engineering & Design, Surface Production Operations, Natural Gas Engineering, Reservoir Modeling & Simulation, Enhanced Oil Recovery, health, Safety And Environment, Petroleum Economics, policies, law and a few elective subjects covering latest topics.

The curriculum prepares the students to meet the demands of modern petroleum industry focusing on maximizing economic recovery of hydrocarbons from subsurface reservoirs. The mission of the petroleum engineering program is to make engineers for the worldwide petroleum industry.

The graduates of 4-year B. Tech. degree in Petroleum Engineering will acquire
 • a thorough understanding of scientific and engineering principles and their application to petroleum engineering problems;
 • the ability to integrate their scientific and engineering knowledge to design and conduct experiments, and interpret and analyze data;
 • the ability to apply scientific and engineering fundamentals to formulate solutions to petroleum engineering problems;
 • the ability to use techniques, skills and modern petroleum engineering tools;
 • the ability to integrate their scientific and engineering knowledge to solve petroleum engineering design problems;
 • ability to work in onshore and offshore environments;
 • the ability to communicate effectively;
 • the ability to function on multi-disciplinary teams;
 • the ability to recognize the professional and ethical responsibilities of a petroleum engineer;
 • an understanding of the impact of petroleum and natural gas engineering solutions in societal and global context;
 • knowledge of contemporary issues; and
 • ability to recognize the need to engage in life long learning.

The main functional areas of petroleum engineers in industry are Reservoir Engineering, Drilling Engineering, Drilling Fluids Engineering and Production Engineering. Their functions are very briefly described below:

 • Reservoir engineers work to optimize production of oil and gas via proper well placement, production levels, and enhanced oil recovery techniques.
 • Drilling engineers manage the technical aspects of drilling concerned with exploratory, production and injection wells.
 • Production engineers, including subsurface engineers, manage the interface between the reservoir and the well, including perforations, sand control, down-hole flow control, and down-hole monitoring equipment; evaluate artificial lift methods; and also select surface equipment that separates the produced fluids (oil, natural gas, and water).
 • Drilling fluids engineer, most often referred to as the “Mud Engineer” works on an oil well or gas well drilling rig, and is responsible ensuring the properties of the drilling fluid, also known as drilling mud, are within designed specifications.
Demand for petroleum engineers and job prospectsCareer prospects are quite attractive in petroleum sector as petroleum companies have great influence and offer attractive salaries to employees. In fact, there is great demand of quality petroleum engineers, almost every young graduate gets a job offer from petrol, and gas companies from India and overseas. However, the market demand will create jobs for petroleum engineers across the world. There are also immense opportunities to become an international engineer and work in overseas locations including South America, Africa, Middle East, Northern Europe, Russia, Southeast Asia, and Australia

An estimated 11% of Indian work force in oil and gas upstream industry retires in the next 5 years. So, the industry is desperate to hire new talent. PWC & Petrofed report of 2006 says that 1555 drilling engineers, 3319 reservoir engineers will be in shortage by 2017, the year of peak demand and supply gap for petroleum professionals.

Oil & Gas CompaniesPetroleum engineering graduates have wonderful job opportunities at global and domestic levels. After completing the 4 year degree program, the fresh engineers can find employment in national and multinational oil and gas companies both in public sector and private sector. The names of a few employing industries are given below:

Public Sector Undertakings (PSUs): Oil & Natural Gas Corporation (ONGC); Gas Authority of India Limited; Oil India Limited; Indian Oil Corporation Limited; Bharat Petroleum; Hindustan Petroleum Corporation; Gujarat State Petroleum Corporation (Gujarat State Owned Company)

Private Oil Industries include service providing companies: Reliance Petroleum Limited, Cairn Energy, Essar Oil India, Hindustan Oil Exploration Company Limited, Schlumberger, Weatherford. Haliburton India, Transocean, Baker Hughes, Mitchell Drilling International, Aban Offshore, Great Offshore, Jaqson International, Tata Petrodyne, Gas Projects (India) Private Limited, India LPG, Petrosil Group, Shiv-Vani Universal, Niko Resources Limited, Petronet LNG Limited, Geo Global Resources, Jubiliant Empro, Jhon Energy, Pankaj Petroleum Corporation Limited, Piyush Petroleum Corporation Limited, Prize Petroleum Corporation Limited, Hardy Oil and Gas Limited, Selan Exploration Tech Limited, Aeromarine, Jindal Drilling and Industries Limited, Parveen Industries Private Limited, Punj Lloyd Limited, Gumpro Chem Drilling Fluids, petrofac engineering services, Geoenpro, Mecom Ltd.

Salaries for Petroleum EngineersPetroleum engineering has historically been one of the highest paid engineering disciplines. The starting gross salary for fresh candidates in PSUs like ONGC, GAIL and OIL India: Rs. 6 lakhs/annum. In top companies like Reliance and MNCs, the range of salary: Rs.6 lakhs-12 lakhs/annum In small companies, the range of salary can be from Rs. 2.5 lakhs-Rs. 4 lakhs/annum.

Opportunities in oil and gas sector are ample in Middle East with very high annual income packages for engineers with industrial experience of 5 years or more. The reservoir engineers and drilling engineers with minimum experience of 5-10 years are paid $ 500-800/day.
The 2010 National Association of Colleges and Employers survey (USA) showed petroleum engineers as the highest paid 2010 graduates at an average $86,220 annual salary. For individuals with experience, salaries can go from $150,000 to $200,000 annually.

Expected Attributes of a Petroleum EngineerThe petroleum companies follow very stringent norms and guidelines in selecting the candidates. The candidates need to exhibit the following qualities to get selected by a top company:
 • technical capability;
 • strong business awareness;
 • analytical and creative skills;
 • managerial potential;
 • the ability to motivate staff at all levels;
 • the ability to work internationally and in offshore environments;
 • team working skills;
 • drive and enthusiasm;
 • the ability to solve complex problems, regardless of location and circumstances;
 • willingness to tackle engineering challenges;
 • flexibility and the ability to work on a range of projects;
Career GraphTypical career graph begins with the new engineer working for a well-established corporation for training and exposure to the company’s businesses. The entry-level engineer will work on integrated multidisciplinary teams, later moving into middle management or other positions of team leadership. Many engineers then accept upper management within the same company, or begin work with a new company or consulting firm. Still others decide to create their own enterprises. In this industry, it is common that one’s career graph will include a variety of assignments in many locations around our country or the world. Overseas assignments are readily available for all who are interested.

As an example, the entry level engineer in ONGC is designated as an Assistant Executive Engineer. It takes 15-16 years to become a chief engineer and then another 15 years to rise to the position of General Manager. Top positions like Group General Manager, Executive Director, Director and Chairman & Managing Director depends on how the candidate exerts influence in the right quarters at right time. However, in many ways, the job atmosphere for petroleum engineers today is exciting and satisfying.

Higher Education OptionsPostgraduate study is not always essential, although it may increase chances of good employment. Major employers prefer a higher degree in petroleum engineering. However, with petroleum institutes like PDPU, UPES and RGIPT opening up in the country, one can also get a
specialized MBA in Oil & Gas sector to kick-start one’s petro-career. Excellent opportunities are also available to pursue M.S./MSC in Petroleum Engineering/Petroleum Technology in US, Canada, UK, Russia, Norway and Denmark. The Indian Universities/Institutes offering the post graduate education are listed below:
 • School of Petroleum Management, Pandit Deendayal Petroleum University, Gandhinagar, Gujarat – 2 years M.B.A. (Oil and Gas)
 • University of Petroleum & Energy Studies, Dehradun, Uttarakhand – 2 years MBA (Oil & Gas Management), 2 years M.B.A. (Energy Trading), 2 years M. Tech. (Petroleum Exploration), 2 years M. Tech. (Health, Safety & Environmental Engineering) and 2 years M. Tech. (pipeline Engineering).
 • Rajiv Gandhi Institute of Petroleum Technology (RGIPT) Rae Bareli – 2 years M.B.A. (Petroleum & Energy Management), 2 years M. Tech. in Petroleum Engineering.
 • ISM Dhanbad – 2 years M. Tech. Petroleum Engineering, 2 years M. Tech. Petroleum Exploration.
 • Dibrugarh University Dibrugarh, Assam – 2 years M. Tech. in Petroleum Exploration and Production, 1 year Diploma in Oil Well Drilling Technology.
 • lIT-Madras Chennai, – 1 year M. Tech. in Petroleum Engineering.
 • Andhra University- 2 year M. Tech. in Petroleum Exploration

Institutes in India offering Courses in Petroleum Engineering

 • Indian School of Mines, Dhanbad: Four-year B.Tech. Course in petroleum engineering and 5- year dual degree in B. Tech. Petroleum engineering + M. Tech. Petroleum Management
 • University of Petroleum and Energy Studies, Dehradun, Uttarakhand – B.Tech. Applied Petroleum Engineering and M.Tech Petroleum Exploration
 • Rajiv Gandhi Institute of Petroleum Technology, Jais, UP – Bachelors Degree and Masters Degree programs, PG diploma courses and Doctoral programs in Petroleum Technology and Management, MBA (Petroleum & Energy Management), M.Tech in Petroleum Engineering, Petroleum Exploration
 • Institute of Petroleum Studies and Chemical Engineering, Aligarh Muslim University, Aligarh
 • The School of Petroleum Technology, Gandhi Nagar (Gujarat)
 • Maharashtra Institute of Technology, Pune
 • Indian Institute of Technology, Guwahati
Colleges offering Petroleum Engineering in Andhra Pradesh as per 2013 counseling data:

 

College Code
College Name
Branch
Place
Last Rank (2013)
JNTK
JNTU COLLEGE OF ENGG. KAKINADA
PETROLEUM ENGINEERING AND TECHNOLOGY
KAKINADA
8288
ADTP
ADITYA ENGINEERING COLLEGE
PETROLEUM ENGINEERING AND TECHNOLOGY
PEDDAPURAM
83983
SACS
SRI ADITYA ENGINEERING COLLEGE
PETROLEUM ENGINEERING AND TECHNOLOGY
PEDDAPURAM
189077
VKRT
SRI V.KRISHNAM RAJU COLL OF ENGG AND TECHNOLOGY
PETROLEUM ENGINEERING AND TECHNOLOGY
BHIMAVARAM
198161
LRDS
LORDS INSTITUTE OF ENGINEERING AND TECHNOLOGY
PETROLEUM ENGINEERING AND TECHNOLOGY
HIMAYATSAGAR
198204
GIET
GIET COLLEGE OF ENGINEERING
PETROLEUM ENGINEERING AND TECHNOLOGY
RAJAHMUNDRY
203405
 
%d bloggers like this:
Available for Amazon Prime